Bemutatkozás

A perbáli Mézeskalács Óvoda és Konyha községünk egyik legszebb részén, a Szabadság utca 9. szám alatt, az iskola szomszédságában, szép környezetben helyezkedik el. Közszolgálati szervezet, fenntartója a helyi Önkormányzat. Az óvoda épülete kb. 150 éves, melyet többször felújítottak. 2011-ben a KMOP.-4. 6. 1 EU pályázatát sikerült elnyerni az óvoda felújítására, korszerűsítésére, bővítésére, majd 2017-ben az Önkormányzat PM_OVODAFEJLESZTÉS_2017/6 pályázaton nyert forrást az óvoda fejlesztésére, eszközbeszerzésre. A pályázatnak köszönhetően intézményünk a kötelező eszközlistának megfelelően jól felszereltté vált. Tornaszobával, logopédiai-fejlesztő szobával büszkélkedhetünk, de kialakításra került elkülönítő szoba, tálalókonyha, kisebb foglalkoztatók, nevelőtestületi szoba is, és a teljes akadálymentesítés is megoldódott az épületben.

2019 évtől már az újjáépített, megszépült óvodát birtokolhatjuk, mely optimális feltételekkel járul hozzá a gyermekek neveléséhez.

Óvodánkban 4 csoport van kialakítva, – további 2 foglalkoztató az új részben- 112 férőhellyel. A gyermekek életkora szerint vannak szervezve a csoportok, így többnyire 2 kiscsoport, 1 középső, 1 nagycsoport működik. Tudatos csoportszervezéssel próbáljuk elérni, hogy intézményünk ia megfelelő létszámot tudja fogadni.  A gyerekek négy kor szerint szervezett homogén csoportba járnak. Csoportonként két óvodapedagógus, és egy dajka látja el a nevelési, gondozási feladatokat. Egyéb alkalmazott óvodánkban az óvodatitkár, intézményi takarító, valamint a csoportok munkáját segítő pedagógiai asszisztens. Fontosnak tartjuk az óvodapedagógusok és az alkalmazottak továbbképzését, a módszertani, törvényi és pedagógiai ismeretek folyamatos nyomon követését, megismerését. Az óvoda pedagógusaira és egyéb alkalmazottaira is a humánum, a pedagógiai optimizmus, az elfogadás, a másság tolerálása a jellemző. A pedagógusi attitűd meleg, megengedő, a légkör nyugodt, derűs. A pedagógusok élnek a törvény adta szabadságukkal, de nem élnek vissza vele. Felelősségteljes, tudatos szakmai munkát végeznek.

Az óvoda udvara továbbra is csodálatos környezetével az óvodánk büszkesége. Bár területe kisebb lett, sikerült megmentenünk az örökzöld fenyőket, tujákat, s a régi hatalmas eperfát. A füves terület ideális helyszín a különféle játéktevékenységekhez, a napirendet ezért úgy alakítjuk, hogy minél több időt tölthessenek a gyermekek a levegőn, a szabadban. Az udvari játékokat  folyamatosan bővítjük, újítjuk, minden korcsoport talál kedvére valót. Fontosnak tartjuk a környezetvédelemre, az egészséges életmódra való tudatos odafigyelést. A napi háromszori étkezést saját korszerű főzőkonyhánk által tudjuk biztosítani a gyermekek számára.

Pedagógia programunknak a Néphagyományőrző programot választottuk, melybe beépítettük a Zöld Óvoda programjának sajátosságait is. Programunkat számos egyéb elemmel gazdagítottuk az elmúlt évek alatt. Pályázati úton elnyertük a Zöld Óvoda, a Madárbarát óvoda, a Biztonságos Óvoda címet. Csatlakoztunk a Boldogságóra Programhoz, a „legalább egy zöld nap az óvodában” kezdeményezéshez.

Programválasztásunkkor  a néphagyományok megismerése, a népszokások megőrzésére való törekvés motivált bennünket a környezettudatosság mellett. Eredményeként: Ápoljuk a múltunkat, óvjuk a jövőnket.

Alapelvünk: derűs, barátságos, családias óvoda kialakítása, az egyéni képességekre épülő fejlesztés, a kölcsönös elfogadás, tisztelet.  A legfontosabb érték számunkra:  a gyermek!  

A  gyermekek a mindennapokban, a jeles ünnepekre való készülődésben játékként éljék meg a hagyományokat, mely az életüket színesebbé, érzelemgazdagabbá varázsolhatja. A közös ünnepvárás feladatait a programunk évszakokra építve, „ÉVKÖR”-re lebontva tartalmazza. A régi, ősi értékek átmentése –  egyre fontosabbá válik, s a kisgyermekek fogékonyak a hagyományok megélésére a mindennapokban.

Az óvodai életben ezt  hogy valósíthatjuk meg? Az adott környezetre, a falusi  és a családi háttérre építve –a  mindennapi tevékenységekben, játékos foglalkozásokban. A mese-vers, az anyanyelvi nevelés, a rajzolás, festés, mintázás, kézimunka és a külső világ tevékeny megismerése, az énekes játékok-mondókák, a tánctanítás, a mozgás a mindennapok kiemelt  feladata.  Az értelmi képességek fejlesztése mellett nagyon fontosnak tartjuk az érzelmi nevelést, az egyéni és a közösségi szokások, szabályok megismerését, betartását és a munkára nevelést!

Szeretnénk, ha a gyerekek derűsen, boldogan tölthetnék mindennapjaikat az óvodában – sok élménnyel, tapasztalattal,  a játékos foglakozásokon keresztül jól felkészülten kerülnének az iskolába. Fontosnak tartjuk a család – óvoda jó együttműködését. A szülők és a szülői szervezet évek óta hatékonyan segíti,  támogatja  óvodánkat. Az óvoda dolgozói lelkesen, igényesen végzik szakmai-pedagógiai –nevelő munkájukat.

Szeretettel várjuk Önöket óvodánkba!

Homonnai Ildikó óvodavezető